Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Jak dobrze wiesz rozpiętość cenowa jest olbrzymia, a standard wykończenia to pojęcie subiektywne. Inne są koszty wykończenia stanu deweloperskiego, inne w przypadku remontu mieszkania w wielkiej płycie, a jeszcze inne w domu jednorodzinnym.

W internecie znajdziemy różne stawki wykończenia “pod klucz”, od kilkuset złotych po kilka tysięcy za metr kwadratowy. Na forach internauci podają bardzo zróżnicowane ceny remontów, które niekiedy robili własnoręcznie przy użyciu tanich materiałów.

Zarówno architekci, jak i większość firm oferujących wykończenie pod klucz rzadko piszą o prawdziwych kosztach. Powód jest prosty – to zniechęca Klienta. Znajdziemy więc oferty pakietów wykończeniowych od 500 zł/m2, które nie zawierają nawet połowy minimalnego zakresu. W rzeczywistości wydasz znacznie więcej. Z roku na rok koszty robocizny szybują w górę, co skutkuje nie tylko rosnącymi cenami zakupu mieszkań, ale również ich wykończenia.

Ile zatem kosztuje wykończenie mieszkania? Jest to suma wielu składowych, więc żeby to określić potrzebujemy konkretów. Możemy jednak podać pewne uśrednione wartości na podstawie zrealizowanych inwestycji – podsumowanie znajdziesz na końcu artykułu. W pierwszej kolejności zachęcamy jednak do rozpisania budżetu, gdyż tylko wtedy dowiesz się ile za co zapłacisz.

W tym miejscu polecamy współpracę z naszą pracownią. Wyróżniamy się tym, że zaczynamy od wspólnego zaplanowania budżetu, na którym bazujemy w trakcie projektowania. Pomożemy Ci rozeznać się w cenach poszczególnych rozwiązań z  uwzględnieniem materiału, robocizny, chemii budowlanej, transportu oraz niezbędnych naddatków materiału, jak również zastanowić się nad swoimi potrzebami i priorytetami.

 

W trakcie określania budżetu wspólnie omawiamy kolejne etapy inwestycji, łącznie ze zmianami w układzie ścian i instalacji, aż po dekoracje i dodatki. Na tym etapie rozmawiamy o materiałach, wymieniamy się doświadczeniami i wstępnie określamy przyszły charakter planowanego wnętrza. Pomożemy Ci również w rozłożeniu transz kredytu i określeniu zakresu prac.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak działamy, zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu pod tym linkiem

 

W trakcie planowania stosujemy zasadę “od ogółu do szczegółu”, stopniowo nasycając projekt w miarę naszych spotkań, trzymając się wcześniej ustalonego budżetu. Jesteś współtwórcą projektu i zawsze wiesz co się dzieje. Jeśli w trakcie postępu prac zechcesz zmniejszyć lub zwiększyć budżet, wspólnie dostosujemy projekt do Twoich potrzeb. Jeśli zechcesz, przeprowadzimy wszystkie prace związane z wykończeniem mieszkania, od odbioru po złożenie mebli, w zakresie jaki wybierzesz – wszystko w ramach określonego w projekcie budżetu.